Wyrabiaj dobre nawyki

Gdy odbywają się profesjonalne gale sportowe, komentatorzy często opowiadają widzom na bieżąco, co dzieje się na ringu. Wiele jest słów o taktyce, strategii, przemyślanej walce i odpowiednim podejściu zawodnika. Można odnieść czasem wrażenie, że to nie boks, a szachy. Oczywiście odpowiednia taktyka walki jest bardzo ważna, często nawet bardziej istotna od siły fizycznej czy wagi zawodnika. Jednak nie można zapominać również o tym, że boks to przede wszystkim aktywność fizyczna, a większość tego, co dzieje się na ringu to automatyczne odruchy zawodników. Dlatego tak istotne jest to, by od samego początku wyrabiać sobie odpowiednie nawyki.

O jakich odruchach mowa? Jest ich bardzo wiele. Kluczowy jest już sam sposób wyprowadzania ciosów. Przecież zawodowy bokser nie uderza jak zwykły Kowalski podczas bójki na imprezie. Bokserzy wyprowadzają cios z biodra i cały czas zachowują odpowiednią postawę ciała. Podczas walki jednak nie ma czasu na analizę poszczególnych ruchów. Odpowiedni moment na dopracowanie takich podstawowych kwestii to treningi.

Na ringu zawodnik walczy w dużej mierze automatycznie. Gdy chce uderzyć, jego ciało z przyzwyczajenia wykonuje taką, a nie inną sekwencję. To samo dotyczy bloków czy uników. Odpowiednie odruchy to główny powód, dla którego warto iść od samego początku na treningi prowadzone przed profesjonalistów. Sam nie jesteś w stanie zwrócić uwagi na wszystkie detale. Nie wiesz nawet, o czym powinieneś myśleć.

Co gorsza, łatwo o nabranie nieprawidłowych nawyków, które później trudno jest wyrugować i zastąpić właściwymi.